Fytoestrogeny

Přečetla jsem si článek o fytoestrogenech v Osudy a velice mne zaujal.

 

 

Touto problematikou se zabývám celou dobu své léčby s karcinomem prsu. Ale bohužel s lékaři to není vůbec jednoduché, protože oni toto téma vůbec neřeší. Alespoň né u mne.

 

Jsem právě ta pacientka,která má (doufám, že už ne) vysokou hladinu estrogenu a tudíž mi dávají lék Arimidex (na 5let) na potlačení estrogenu v těle. Můj případ není těžký, alespoň to tvrdí lékaři. Jenže já nehodlám čekat až se mi to zhorší, abych byla případ pro ně. Věřím v bylinky, které mě vždy pomohly. Začnu trochu od začátku.

 

V r.2008 na podzim mi na mamografu zjistili kalcifikaci velikosti 2x1cm. (neohraničené ložisko) více než za měsíc mě poslali na biopsii a výsledky mi zdělili až za další 3týdny. Cituji: duktální karcinom in situ grade 2 s mikrokalcifikacemi.  Estrogenní receptory - pozitivní reakce v 80% buněk karcinomu. Progesteronové receptory - poz.reakce 20% buň.karcinomu. Proliferační aktivita - středně vysoká s MIB1 indexem 20-25%.  Exprese HER-2/neu je negativní, nádor má skóre 0. Poslední týden v lednu následujícího roku jsem šla konečně na operaci. Výsledky z patologie zněly - nádor velikosti 1X1cm. Nevyoperovali mi ani podpažní uzliny o kterých jsem se později dozvěděla, že by je měli operovat vždy u rakoviny prsu, minimálně jako prevenci. (mluvil o tom na konferenci docent Fínek) Byla jsem ze všeho v šoku. Chápu, že lékaři mají mnohem těžší případy, ale četla jsem i o ženách, které umřely i na nádory in situ. V únoru mě poslali na onkologii a tam doporučili pouze ozařování. Chemoterapie v mém případě nebyla vhodná. Protože se mi v listopadu po mamografii zdálo, že lékaři nedělají nic a já se potácela v hrozné nejistotě a strachu, protože jsem si uvědomila, že o této nemoci vlastně nevím vůbec nic, četla jsem všechno co se mi dostalo do ruky a ze zoufalství se vrhla na bylinky.

 

A našla jsem. Z amazonských pralesů Vilcakoru a Tawari negro, také jsem se dočetla o gemoterapii. Střídavě jsem pila a užívala všechno o čem jsem byla přesvědčená že mi pomůže. Myslím si, že mi opravdu pomohly. Jak si jinak vysvětlit, že při biopsii byl nádor velký 2X1cm a po operaci (po dvou měsících) byl už jen 1X1cm. Ani na Onkologii mi to žádný lékař neuměl vysvětlit. Při ozařování mi nebylo vůbec nic. Až v posledním týdnu se mi udělalo špatně a od té doby jsem strašně unavená až do dnešního dne. I když jsem po operaci byla 7 měsíců v pracovní neschopnosti a zdálo se mi, že je to lepší, moje energie je pryč a navíc nespím. (prášky na spaní mně nepomohly). Ke všemu se mi ještě připojily bolesti zad.(našli mi nějakou Osterochondrozu)  Jsem přesvědčená, že kdybych alespoň čas od času nepila bylinky, bylo by to ještě horší. Pracuji poměrně těžce a z práce přicházím úplně vyřízená, usínám v autobuse při cestě domů a pak ležím jak lazar neschopná pohybu. O víkendu je mi lépe, ale od pondělka ta nepříjemná únava začíná nanovo. Snažila jsem se něco dozvědět o bylinách (vilcakora) v kombinaci s tím mým lékem Arimidex, ale žádný lékař nebyl schopný mi poradit. Prý se tímto tématem vůbec nezabývají. A někteří dokonce tvrdí, že mi můžou byliny ublížit. To mají sice pravdu, protože i já vím, že to chce znalosti o kombinacích a množství, ale kde je vzít? Když to lékaři neví.

 

Jiní onkologové mi řekli, že můžu všechno a nemám se nijak omezovat. Ptala jsem se i v lékárnách, ale tam mi tvrdí, že mi byliny neublíží. Tak kde je pravda? Jak se něco dozvědět od kompetentního člověka? Proč se tedy byliny vůbec v lékárnách prodávají, když se o ně lékaři nezajímají? Spousta léků je přece vyrobena z bylin. Je mi jasné, že riziko je tu vždy a proto si dávám pozor i v tom co jím, piju a s bylinami jsem vůbec opatrná. Ale při tom jak pročítám všechno možné, pro i proti, mám dojem, že bych neměla jíst a pít snad skoro nic. Vážím 48kg a bojím se jíst maso, protože obsahuje bílkoviny podporující rakovinu, zelenina zase chemikálie a ostatní potraviny na tom nejsou o nic lépe. To to tedy lidsvo dopracovalo.  Pročítám internet a jsem vděčná za každou informaci na téma byliny a rakovina. Ale toto onemocnění je tak individuální, že ze všeobecných rad si jeden těžko vybírá. Jsem vděčná i vám za stránky Osudy. Je tam mnoho zkušeností jiných pacientů, ze kterých se dá poučit a s mnohými jsem v názorech za jedno. I Vás obdivuji za to, co vše jste zvládl a děláte pro druhé. Ty poznatky o fitoterapii o kterých píšete (píše pan Ivan Wolf pozn.red.) jsou velice zajímavé a chtěla bych se o té studii dozvědět více. Jak to tedy je? Ublíží mi byliny s fytoestrogeny (v jakém množství, případné podobě koncentrace) ,nebo ne?Kde bych se to mohla dozvědět? Svou situaci si zatím řeším sama jako každý. Omezila jsem množství masa a jím hlavně zeleninu, rýži i těstoviny, ovoce a vyhýbám se jídlu s koncentráty a stabilizátory. Pokud by jste mi tedy mohl zjistit, jak to s těmi fytoestrogeny vlastně je, určitě by mi ubyla minimálně jedna starost. Vím, že to není jednoduchá záležitost, protože ani vědci nemají vše propátrané, ale přece jen by mne zajímalo, jak je to s Arimidexem v souvislosti s bylinami. Můžu pít čaj Vilcakoru,nebo Tawari Negro z amazonských pralesů (Oro Verde), nebo raději ne?

 

  Děkuji za případnou odpověď  na stránkách Osudy a přeji pevné zdraví ještě hodně dlouho.
  

S pozdravem   Ivana 

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.